Palenie śmieci

Uchwała antysmogowa Województwa Zachodniopomorskiego.

Informujemy, iż Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął w dniu 26 września 2018 roku uchwałę nr XXXV/540/2018 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Uchwała do pobrania.


SPALANIE ODPADÓW W PIECACH… KARALNE I KONTROLOWANE

Do Straży Miejskiej w Mielnie oraz Urzędu Miejskiego w Mielnie docierają w sezonie jesienno-zimowym sygnały o paleniu w piecach odpadami. W związku z tym w na terenie Gminy Mielno będą przeprowadzane kontrole pieców, a dokładniej tego, co w tych piecach jest spalane. W sezonie 2020/2021 kontrole będą przeprowadzone wspólnie przez pracowników Urzędu Miejskiego w Mielnie oraz Straży Miejskiej w Mielnie.

Przypomnijmy:  za wypalanie w piecach centralnego ogrzewania śmieci takich jak: butelki PET, folie, stare meble, produkty z gumy, stolarka okienna, czy innego rodzaju  drewna pokrytego np. farbą czy lakierami grozi do 500 zł kary. Proceder spalania odpadów w przydomowych piecach jest wykroczeniem z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Jak wynika z informacji służb gminnych bardzo często zgłaszane były sygnały od mieszkańców, gdyż zauważyli unoszący się z komina sąsiada ciemny dym. To wywołało niepokój.
W większości kontrolowanych przypadków okazało się, iż nie był to wynik spalania odpadów, a jedynie efekt gorszej jakość węgla. Warto podkreślić, iż te same zasady obowiązują również w przypadku spalania odpadów komunalnych w ogniskach na terenie posesji np. przy okazji porządkowania ogródków.


W razie zauważenia spalania w przydomowych piecach lub ogniskach w/w odpadów komunalnych prosimy o telefoniczne zgłoszenie faktu pod numer telefonu 94 348 09 11  (Straż Miejska w Mielnie). Po przyjęciu informacji na miejsce skierowany zostanie patrol i odpowiednie służby ocenią stan faktyczny. 

 

Film edukacyjny.

Źródło filmu: www.naszesmieci.mos.gov.pl

ZGŁOSZENIE INSTALACJI PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

obowiązkiem właścicieli nieruchomości.

Zobacz